Практично кожна сучасна людина знайома з правилами самостійного гігієнічного догляду за ротовою порожниною. Однак більшість людей хронічно ними нехтує. Наприклад, чистка зубів виконується недостатньо якісно, а відвідування стоматолога з метою профілактики нерегулярні. Запальні процеси в яснах тим часом прогресують.
Перша стадія захворювання починається через скупчення на зубах зубного нальоту. Це нашарування є біоплівкою, що складається з бактерій та продуктів їх життєдіяльності. Патогенні мікроорганізми розмножуються в шматочках їжі, що залишилися в зубних проміжках. Нехтування своєчасним чищенням зубів призводить до зростання числа анаеробних бактерій в геометричній прогресії. Кислота, яку вони виділяють, роз’їдає зубну емаль та сприяє виникненню карієсу.
Збільшення товщини зубного нальоту з часом перетворює його на зубний камінь, видалити який може тільки стоматолог. Залежно від місця розташування розрізняють над’ясенний (слинний, так як він утворюється в дiлянцi активного слиновиділення) зубний камінь та під’ясенний (сироватковий). Перший вид відкладень людина може виявити самостійно при візуальному огляді порожнини рота. Глиноподiбна консистенція жовтого або коричневого кольору видаляється лікарем за допомогою професійного чищення зубів. Під’ясенні відкладення щільно прилягають до кореня зуба та можуть бути виявлені тільки за допомогою спеціального зонда. Токсини, що виробляються бактеріями, викликають запалення ясен. З’являються симптоми гінгівіту:
- кровоточивість ясен;
- відштовхуючий запах з рота;
- постійний неприємний присмак в ротовій порожнині.
Якщо вчасно не звернутися до лікаря, захворювання буде прогресувати. Більш глибоке запалення супроводжується утворенням пародонтальних кишень – просторів, в яких не з’єднані ясна з поверхнею зубного кореня. Такі ділянки заповнені сполучною тканиною, під’ясневим каменем та гноєм. В результаті до вищеперелічених симптомів додаються хворобливі відчуття в яснах, розвивається рухливість зубів та мова йде вже про пародонтит.